Jičín se pouští do příprav na takzvanou adaptační změnu, jejímž cílem je přizpůsobit město měnícím se klimatickým podmínkám. Tento ambiciózní projekt reaguje na stoupající teploty, sucha a další meteorologické extrémy, které se v budoucnosti očekávají stále častěji.
Součástí tohoto projektu je rovněž zapojení obyvatel města, jejichž názory budou cenným vstupem pro odborníky pracující na adaptacích. Netýká se to jen budování nových staveb, ale i různých městských prvků, které by měly být navrženy tak, aby byly klimaticky příjemné. Dochází také k úpravě a modernizaci městského mobiliáře s cílem vytvořit nová místa, kde se lidé mohou ochladit a schovat před sluncem.
Plánovaná místa pro ochlazení zahrnují různá stinná zákoutí, tzv. mlhoviště, pítka a menší fontány. Projekt počítá i s vytvořením hravých vodních prvků, které by byly zvláště atraktivní pro rodiny s dětmi.
Zajímavý příklad takto již fungujícího přístupu poskytuje Hradec Králové, kde byl navýšen počet vodních osvěžení v ulicích. K mlžným branám se přidaly nové krychle a stromy, což značně zlepšilo komfort obyvatel během horkých dnů.
V Jičíně se již do projektu zapojily desítky občanů. Tito lidé na pocitové mapě označují místa, kde se cítí dobře i ta, kde je horka nesnesitelná. Například na Valdštejnově náměstí si mladá slečna se zmrzlinou stěžovala na nedostatečné možnosti úkrytu před horkem, ačkoliv kašna na náměstí poskytuje určité osvěžení.
Podobně mluvily i maminky s kočárky v zámeckém parku. I přes příjemný stín by uvítaly více vodních prvků ve městě. Vnímají je nejen jako osvěžující body, ale i jako hravé prvky pro děti.
Jičín tedy vykročil na cestu k modernizaci a adaptaci městských prostorů s ohledem na změny klimatu. S pomocí občanů a odborníků se město připravuje na budoucnost, která může přinést extrémnější klimatické podmínky než kdy předtím.